САДОВИЙ ВАР
Садовий вар або садова замазка – спеціально приготовлена суміш із кількох компонентів, призначена для обробки зрізів та спилів дерев.
Які функції садового вару?
Запобігти попаданню води на зріз та його загниванню
Запобігти попаданню спор патогенних грибів-трутовиків, які вражають деревину і за кілька років знищують дерево
Сприяти якнайшвидшому формуванню каллюсу та заростанню зрізу
Навіщо потрібен садовий вар
Обрізка – одна з найважливіших процедур догляду за декоративними та плодовими деревами. Правильне проведення обрізки сприяє довговічності та високій врожайності дерева. Проте! Під час видалення та укорочування гілок ушкоджується кора, захисний покрив дерева, що захищає деревину від проникнення патогенів.
Згодом здорове дерево формує навколо рани захисний каллюс – валик з кори, який поступово обростає пошкодження. Однак, навіть для невеликих зрізів, діаметром 2-3 см, для заростання потрібно кілька років. В цей час зберігаються відкритими. І закрити їх – допоможе садовий вар!
Садовий вар наносять тільки на сухий зріз. Причина тут та сама, що не дозволяє фарбувати мокрі дошки олійною фарбою – вар не «прилипне» до поверхні зрізу і утворюються бульбашки, тріщини – розсадник гнилей та ураження грибами. Тому замазування тріщин варом можна проводити тільки через 2-3 години, а саму обрізку в суху погоду, що дозволяє підсушити поверхню рани. В ідеальному випадку перед нанесенням вару рану дезінфікують.
Садовий вар має бути теплим і пластичним. При обрізанні тримайте щільний, тугоплавкий вар на восковій основі у кишені. В цьому випадку, наносити його буде помітно легше, а покриття стане помітно якіснішим.
Покриття садовим варом не вічно — не рідше, ніж раз на рік, потрібно оглядати великі пошкодження, що довго гояться, і оновлювати покриття варом, замазуючи тріщини.