Троянди - догляд, хвороби, ефективне лікування та їх профілактика
Троянди - догляд, хвороби, ефективне лікування та їх профілактика.
Основні хвороби троянд, їх симптоми та варіанти препаратів для ефективного подолання або профілактики захворювань:
Бура плямистість троянд (церкоспороз)
Таку плямистість на трояндах провокує гриб Marssonina rosae. На початку на верхній стороні листя формуються пурпурно-білі плями. Далі вони стають майже чорними. Вони мають округлу форму. Згодом на цих плямах утворюються ложа-корости. В результаті листя троянд стає сіро-бурим, скручується і обпадає. Хворобі треба 8-10 днів. Швидкість захворювання залежить від погодних умов (тепла волога погода, затяжні дощи або ж навпаки тривала засуха). Наші наступні дії:
- Необхідно зрізати з куща та зібрати з землі всі заражені листки, щоб зменшити ризик розповсюдження інфекції.
- Обрізка інфікованих гілок.
- Не обійтися без використання засобів захисту - фунгіцидів. Як правило це : Квадрис, Хорус, Скор, Топсін-М, Медян екстра, Купроксат, Гарт. З біопрепаратів можна спробувати: Триходерма, Фіто Хелп, Фітоцид, Фітодоктор.
- Обприскувати у вечірні години в безвітряну суху погоду
- Обов’язково обробіть грунт навколо Ваших рослин
Борошниста роса на трояндах
Це захворювання викликають мікроскопічні гриби Erysiphales. Їх міцелій борошнисто-білого кольору.
Лікування та профілактика борошнистої роси включають наступні заходи:
Препарати: Ридоміл Голд, Фундазол, Квадрис, Хорус, Скор, Топсін-М, Медян екстра, Купроксат, Гарт.
Біопрепарати: Триходерма, Фіто Хелп, Фітоцид, Фітодоктор.
Несправжня борошниста роса на трояндах (пероноспороз)
Про наявність пероноспорозу на трояндах свідчать такі ознаки:
Дрібні плями на поверхні листової пластини червоно-бурого кольору, іноді з фіолетовим відливом. У плям немає чіткої окантовки. Плями збільшуються у розмірах та зливаються. Листя деформується, скручується і висихає. Період від появи перших плям до загибелі листка триває близько 7-10 днів. Поява борошнистого нальоту на внутрішній стороні листа. Тканини листа стають м'якими на дотик і блідими, бутони висихають та опадають.
Лікування та профілактика несправжньої борошнистої роси включають наступні заходи:
- Необхідно зрізати з куща та зібрати з землі всі заражені листки, щоб зменшити ризик розповсюдження інфекції.
- Обробка кущів фунгіцидами Тіовіт Джет, колоїдна сірка або Мікротіол Спеціаль, Топаз, Квадрис, Магнікур Гард або Медян екстра, Купроксат.
Іржа на трояндах
Збудником цієї хвороби являються гриби роду Phragmidium disciflorum, які вражають практично всі рослини. В кінці квітня – на початку травня на бруньках, що розпускаються і кореневій шийці можна побачити яскраво-жовту масу спор. Хворі ділянки кори тріскаються, пагони стають кривими і потовщуються, а далі тріскають. Трохи пізніше на нижній стороні листка з’являються накопичення спор оранжево-жовтого кольору на верхній частині листка стають помітними жовтувато-червоні плями, які поступово вкривають весь листок. Сприяють враженню ржею надлишок азоту та дощове літо. Ржа троянд легко переноситься з рослини на рослину і сильно їх ослаблює. В результаті троянди скидають велику частину листя і перестають цвісти
Препарати хімічні: Хорус, Скор, Топсін-М, Медян екстра, Купроксат, Гарт, Амістар Голд
Біопрепарати: Триходерма, Фіто Хелп, Фітоцид, Фітодоктор.
Через деякий час обробку варто повторити із застосуванням вище перерахованих фунгіцидів.
- Регулярний полив троянд може допомогти знизити ризик появи іржі. Це може бути особливо корисним у посушливі періоди, коли рослини можуть бути більш схильними до зараження. Полив має відбуватися виключно під корінь, важливо уникати поверхневого поливу.
- Якщо на листках вже є ознаки інфекції іржі, рекомендується видалити всі інфіковані частини та знищити їх. Це допоможе запобігти подальшому поширенню інфекції на інші частини рослини.
- Регуляна обрізка та правильне формування куща троянд допоможе знизити ризик появи іржі, оскільки правильно сформовані кущі добре провітрюються.
- Деякі сорти троянд можуть бути менш схильними до інфікування іржею. Тому, перед тим як купити троянди, варто детально дізнатися про стійкість сорту до іржі та інших хвороб.
Чорна плямистість на листі троянд
Збудник хвороби: гриб Marssonina rosae
Шкідливий гриб особливо активний, коли встановилася тепла сира погода. Якщо посадка надмірно загущена, то випаровування вологи з листя сповільнюється, від чого хвороба прогресує інтенсивніше.Зимувати збудник «приловчився» на уражених пагонах, ще краще — в опалому листі. Через 5-10 діб від моменту попадання спор на здорову рослину побачите на «лицьових» сторонах його листя округлі плями. Їхні розміри — від 5 до 15 міліметрів. Колір спершу пурпурно-бурий (іноді по краях є жовтувата облямівка), згодом майже чорний. Лист, охоплений ними повністю, висихає, набуває забарвлення жовте або сіро-буре, скручується і відвалюється достроково. концентрично.
Лікування та профілактика:
- Спочатку необхідно видалити всі пошкоджені частини куща, щоб зменшити розповсюдження хвороби на інші рослини.
- Чорну плямистість лікують фунгіцидами Топсін-М, Медян екстра, Гарт . Через кілька днів повторити обробку: Квадрис, Магнікур Гард, Ридоміл Голд, Ревус, Магнікур Енерджі, Танос, Джерело.
Сіра гниль троянд
Причина: гриб Botrytis cinerea
На уражених листових пластинах з'являються розпливчасті плями, на поверхні яких утворюється наліт сірого відтінку, який стрімко поширюється на здорові квітки, стебла і листя, що розташовані поруч. А на них вже виникають світлі плями округлої форми, які через деякий час буріють, і на їхній поверхні утворюється сірий наліт гниття. Найбільшу небезпеку це захворювання становить для щеплених троянд, оскільки через нього відбувається пошкодження кореневої шийки.
· Уражені кущі рекомендується обприскати розчином одного з таких препаратів: Максим, Хорус, Магнікур Гард, Топсін-М, Амістар Голд або Фундазол, Світч
Септоріозна плямистість листя троянд (септоріоз)
Причина: гриб Septoria rosae
Першими симптомами Септоріозу листя дрібні круглі плями темно-бурого кольору. Площа плям швидко збільшується, їхній центр поступово стає сірим, але по краях зберігається виразна бура окантовка. Видалення усіх заражених частин троянди, в тому числі листя, квіти, стебла та гілки. Це допоможе запобігти подальшому поширенню захворювання на здорові частини рослини.
- Септоріозна плямистість троянди лікується за допомогою хімічних препаратів – фунгіцидів. В першу чергу необхідно обрізати все уражене листя і пагони, спалити їх. Після цього потрібно обробити чагарник системним фунгіцидом. До найбільш ефективних засобів входять такі: Танос, Магнікур Буст, Джерело, Топаз, Скор
Вірусні хвороби троянд
Вірус кільцевої плямистості Вірус курчавості Вірус мозаїки резухи
Причина: різні віруси
Віруси передаються комахами-шкідниками - попелицями, трипсами, нематодами або через сік хворих рослин. Вірус довго живе у рослинних рештках, нерідко паразитує на рослині-господарі. Захворювання може потрапити до саду через заражені саджанці, куплені на ринку або з рук.
Способів лікування вірусів, як правило, немає. Єдине, що може врятувати троянду – обрізання заражених пагонів. Метод подіє, якщо рослина не заражена повністю. Хворий чагарник потрібно видалити разом із кореневою системою.
Вірусні хвороби можна запобігти за допомогою профілактичних заходів. Декілька обробок препаратом Енжио, Актеллік, Прованто Вернал проти комах-шкідників знизить ризик появи вірусів до мінімуму.
Профілактика
Дуже важливо вчасно проводити профілактичні обробки, а не «чекати» хворобу чи шкідника! А також правильно підбирати добрива! Для цього можна вносити в грунт органічні добрива - це може бути біогумус, компост, а також препарати на основі живих бактерій-реаніматорів грунту Байкал, Живе добриво, Органік Баланс. Обрізайте кущі. Регулярно обрізайте пошкоджені, хворі гілки та відцвілі бутони, щоб запобігти поширенню захворювань на здорові частини рослини. Також, видаляйте опале листя.
1. Дезінфікувати інструменти у розчині марганцівки чи спирті після використання;
2. Вчасно проводьте огляд кущів на наявність хвороб та шкідників. З останніми варто боротися вчасно і не тільки на трояндах, оскільки комахи є першими переносниками хвороб та вірусів.
3. Не садити рослини дуже часто;
4. Видалити бур'яни з ділянки.
5. Поливати під корінь, а не по листу.
6. Підживлення троянд має бути регулярним та збалансованим. Осмокот, Agrecol, Супер Добриво, Плантафол
7. Обприскування імуностимуляторами Мегафол або Кендал з додаванням мікроелементів Брексил Мікс та Брексил Кальцій в рази підвищить стійкість троянд до хвороб.
Сподіваємося Ви прочитали до кінця))) І скористаєтеся нашими порадами, щоб Ваші троянди завжди тільки радували Вас!
З повагою команда «Зелений Фламінго»