Стартери до соляріїв
Стартер є частиною схеми запуску люмінесцентної ультрафіолетової лампи для солярія. Від якості , стану стартера залежить ресурс лампи.
Ресурс стартера 6000 запусків лампи, після цієї кількості виробник не гарантує короткий час запуску лампи. Час запуску вливає на ткількість фальстартів, фальстарт (лампа не горить а блимає) дуже сильно перегріває електроди лампи і під впливом високої температури вольфрамова спіраль електродів активно випаровується (почорніння лампи) і в решті решт лампа перегорає.
Виробники. Як показує практика на Вітчизняному ринку найкращими стартерами є Cosmedico uniCOS та Philips BodyTone, натомість стартери китайського виробництва одразу з коробки попадаються бракованими і в подальшому при використанні таких стартерів перегорання ламп трапляється значно частіше.
Експлуатація. Виробник гарантує нормальну роботу стартера у межах від 5 до 70°C. Але майже всі солярії конструктивно розміщують гніздо стартера під лампою у зоні електроду. Але це місце є найспекотнішою зоною у солярії і тому на стартери впливає дуже агресивне середовище. Якщо у приміщені не налаштована гарна вентиляційна система то ресурс таких стартерів скорочується. Також є моделі соляріїв в яких встановлений дуже потужні електромагнітні дросселі 230Вт і більше (MegaSun T230, Tan Dome 230, Sonnex Magnum 250 та інші) в таких соляріях робоча температура лампи є ще вищою і вплив температури на стартер дуже суттєвий, на практиці в таких соляріх неможливо доробити ресурс ламп і стартерів у повному обсязі, хоча б декілька ламп і стартерів обов'язково перегорять. Тому рекомендуємо власникам таких соляріїв завжди мати кілька стартерів про запас. Є моделі електронного стартера, вони ще більше страдають від підвищеної температури.
Стартер є невеликою газорозрядною лампою, в якій підтримується розряд, що тліє. Її корпус складається із скляної колби, яка заповнюється інертним газом. Як нього може застосовуватися неон або гелій-водень. У колбі розміщено два електроди найчастіше біметалевих. Один електрод закріплений, а другий встановлений рухомо. Може застосовуватися два рухомих електроди, що підвищує надійність та швидкодію системи. У разі зниження ефективності вигину одного електрода це компенсує другий.
При подачі напруги на стартер відбувається розряд, що тліє. Він підтримується незначним струмом не більше 20-50 мА. Тліючий розряд піднімає температуру всередині колби, від чого відбувається розігрів рухомого біметалевого електрода, внаслідок чого він згинається і торкається другого. При замиканні ланцюга розряд переходить на сполучний дросель і надалі на саму лампу, викликаючи її підігрів. У цей час струм заряду в самому стартері припиняється, тому електроди його охолоджуються і розгинаються. В результаті в електричному ланцюзі створюється імпульс високої напруги, який передається на дросель і запалює люмінесцентну лампу, провокуючи її біле стійке світіння. Мета стартера полягає у підігріві лампи, оскільки в іншому випадку вона просто не запалиться при подачі напруги. Подібний ефект можна спостерігати, намагаючись включити солярій о холодному приміщені. Якщо у теплі вона працює безвідмовно, то у холоді не світить.